Vláda SR a Dirk Ahlborn podpísali memorandum o Hyperloop

0
Dirk Ahlborn: “Hyperloop je opäť bližšie Slovensku.”

V dňoch 7. – 9. marca navštívil Slovensko najvyšší predstaviteľ spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies (HTT), Dirk Ahlborn. Stalo sa tak na základe pozvania ministra hospodárstva Slovenskej republiky, Vazila Hudáka. Alhlborn odprezentoval projekt predstaviteľom vlády, podnikateľského prostredia, technických inštitúcií a univerzít, vrátane študentov. Stretol sa s lídrami slovenského priemyslu a nadnárodnými spoločnosťami sídliacimi na Slovensku.

ceo hyperloop transportation technologies HTT dirk ahlborn návšteva Slovenska memorandum minister hosp. SR Vazil Hudák

Vazil Hudák (vľavo) a Dirk Ahlborn (vpravo). Zdroj: mhsr.sk

Návšteva bola zavŕšená podpísaním nezáväzného memoranda, ktoré hovorí o preskúmaní možností budúcej spolupráce pri prípadnej realizácii projektu Hyperloop u nás. V prípade nepredĺženia memoranda do 270-tich dní od podpisu (9.marca 2016), vyprší jeho platnosť v decembri 2017. Obsah celého spisu.

Prvá fáza projektu v Európe by sa mala jednať výstavby vnútro-mestskej trate v Bratislave. Dokončená by mala byť v roku 2020. Odhadované náklady sú podľa Dirka Ahlborna v rozpätí 200 až 300 miliónov dolárov (180 – 270 mil. €). Projekt by mal byť financovaný zo súkromných zdrojov a investormi kooperujúcimi na projekte cez croudfund platformu JumpStartFund. Nie je však vylúčené, že na nákladoch sa bude v prípade realizácie podieľať aj Slovensko.

Aktuálne informácie o hyperloop na Slovensku

V druhej fáze sa spomína prepojenie Bratislavy a Viedne do roku 2022. Dirk Ahlborn sa stretol 14. marca v Bratislave s rakúskym štátnym tajomníkom ministerstva pre vedu, výskum a ekonomiku, Haraldom Mahrerom. Obaja diskutovali o možnosti zapojenia Viedne do projektu. Mahrer v Bratislave rokoval aj s Vazilom Hudákom o vzájomnej spolupráci Rakúska a SR. Projekt Hyperloop ďalej počíta aj s napojením na Budapešť. V tomto prípade nie je známi predbežný termín pre dokončenie trate.

Dirk Ahlborn prezentácia hyperloop transportation technologies HTT na prvej návšteve Slovenska

Dirk Ahlborn pri prezentácii projektu HTT slovenskej verejnosti. Zdroj: mhsr.sk

Podľa mnohých zdrojov sú v hre v rámci medzištátneho mestského prepojenia aj mestá Praha a Varšava. A taktiež vnútroštátna trať Bratislava – Košice, ktorá by mohla viesť aj cez Žilinu. Všetko sú to však skôr len špekulácie médií.

Zdroje: gov.sk, dezeen.com

Zdieľanie na soc. sieťach:

O Autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a zakladateľ jedinečného slovenského portálu o Hyperloop. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Som aj šéfredaktorom internetového magazínu TESLAMAGAZIN.SK. Kontaktovať ma môžete na adrese "juraj(zav.)hyperloop-info.sk"| Google+ |

Pridajte komentár