Hyperloop na trase Bratislava – Praha opäť o niečo bližšie k realite

0

Na počiatku stredoeurópskeho zámeru spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies (HTT) bolo prepojenie 3 najbližších hlavných miest sveta – Bratislavy, Viedne a Budapešti. Neskôr sa začali objavovať špekulácie aj o napojení na Prahu, ktoré spoločnosť nikdy nevylúčila. Včera HTT podpísala memorandum o spolupráci s mestom Brno. Jej cieľom je prepojenie Bratislavy, Brna a Prahy, prostredníctvom dopravného systému Hyperloop.

Hyperloop Transportation Technologies a mesto Brno sa dohodli, že spoločne vypracujú analýzu uskutočniteľnosti zámeru. Jej úlohou bude zodpovedanie otázok, či je stavba uskutočniteľná po technickej stránke, ako by vyzerala z konštrukčného hľadiska a či by sa mal na stavbe podieľať súkromný alebo verejný sektor. Taktiež by mala riešiť všetky legislatívne a majetkoprávnej náležitosti.

hyperloop brno podpis memoranda

CEO HTT Dirk Ahlborn (vľavo) a primátor Brna Petr Vokřál pri podpise memoranda (vpravo). Zdroj: HTT

Odhaduje sa, že vypracovanie analýzy uskutočniteľnosti bude stáť zhruba 10 miliónov Kč (370 000 €). Finančne by na nej podieľali obe strany pol na pol. Ďalší hrubý odhad hovorí o tom, že 1 km trate by mohol stáť 300 miliónov Kč (11 miliónov €).

Hyperloop by na spomínaných trasách výrazne skrátil dobu cestovania. HTT odhaduje cestu z Bratislavy do Brna na 10 minút. Prípadné priame spojenie medzi Bratislavou a Prahou by tak trvalo okolo 25 minút.

Aktuálnym sa zdá byť stále aj napojenie na Viedeň. Naopak o Budapešti. v rámci stredoeurópskeho zámeru spoločnosti HTT, už veľmi dlho nepadla žiadna zmienka…

Zdroj: info.cz, titulný obrázok: HTT

hyperloop zdielanie

Zdieľanie na soc. sieťach:

O Autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a zakladateľ jedinečného slovenského portálu o Hyperloop. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Som aj šéfredaktorom internetového magazínu TESLAMAGAZIN.SK. Kontaktovať ma môžete na adrese "juraj(zav.)hyperloop-info.sk"| Google+ |

Pridajte komentár