“Bratislavský” Hyperloop má vážneho konkurenta

0

Spoločnosť Hyperloop One (konkurent HTT) uzavrela dohodu s vládnym úradom pre dopravu v Spojených arabských emirátoch (SAE). Tá sa týka výstavby trate Hyperloop na trase Dubai – Abú Dhabí. Zrealizovaná má byť do roku 2020.

Pripomíname, že zámer spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies, ktorý počíta s výstavbou vnútro-mestskej trate Hyperloop v rámci Bratislavy, má stanovený predbežný termín dokončenia v rovnakom roku, t.j. 2020. Začínajú sa týmto pomyselné závody o realizáciu prvej trate dopravného systému Hyperloop na svete?

Na jednej strane stoji crowdfundingová spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT) s pár kilometrovým projektom v Bratislave, na druhej zas ropnými magnátmi dotovaná spoločnosť Hyperloop One s približne 160 km traťou…

Ale vráťme sa k novému projektu v SAE. Ten počíta s prepojením miest Dubai a Abú Dhabí. V súčasnosti trvá cesta autom medzi oboma mestami okolo 2 hodín. Hyperloop to má zvládnuť za 12 minút pri predpokladanej rýchlosti 1 200 km/h. Odhadovaná cena projektu sa pohybuje v dosť širokom rozsahu, medzi 11 až 74 miliardami eur. Prepravné kapsule by mali premávať v intervale 30 sekúnd. Cena lístka by mala byť do 15 €.

hyperloop dubai - abu dhabi

Zdroj: Hyperloop One

Pre porovnanie pripomínam, že náklady na bratislavský Hyperloop by mali byť medzi 180 až 270 miliónmi eur. Maximálna rýchlosť, vzhľadom na malú dĺžku trate, bude “len” do 700 km/h. Cestovanie by mohlo byť podľa Dirka Ahlborna (CEO HTT) zdarma. Záležať to bude predovšetkým od príjmov z reklamy, ktorá sa bude zobrazovať vo virtuálnych oknách Augmented Windows.

Zámer spoločnosti HTT počíta v rámci svojho projektu Hyperloop integráciu podpornej dopravy vo forme autonómnych taxíkov. Tie si bude možné zabezpečiť prostredníctvom mobilnej aplikácie. To znamená, že mobilnej aplikácii zadáte dopyt s časom a presnou polohou vyzdvihnutia a taxi si vás vyzdvihne a zavezie na stanicu Hyperloop. Rovnako na vás môže čakať v cieľovej stanici.

Naproti tomu spoločnosť Hyperloop One počíta s trošku odlišnou formou integrovanej dopravy v rámci Hyperloop v SAE. Aj tu síce bude fungovať online objednávka “zvozových” služieb, ale nebude sa jednať o autonómne taxi automobily. Hyperloop One plánuje nasadenie vlastných automatizovaných transportných “kontajnerov” (tzv. POD) s kapacitou 6 osôb, ktoré cestujúcich rovnako vyzdvihnú na dojednanom mieste. Avšak po príchode na stanicu sa tieto PODy priamo “nalodia” do prepravného “vagóna”, ktorým sa bude cestovať v rámci potrubného systému. Ale načo zbytočne plytvať slovami, keď to spoločnosť Hyperloop One všetko spracovala vo forme zrozumiteľného videa.

 

Transportné “kontajnery” sa budú líšiť vnútorným usporiadaním. Okrem štandardných, ktoré kladú dôraz na súkromie jednotlivca, budú k dispozícii aj tzv. manažérske či rokovacie typy kabín. Do prepravných vagónov bude možné naložiť všetky typy POD-ov, ale aj kontajnery prepravujúce náklad. Všetko podľa aktuálnej potreby a dopytu.

 

Bude veľmi zaujímavé sledovať počínanie oboch spoločností v rámci svojich projektov Hyperloop. Súperenie o prvý fungujúci dopravný systém Hyperloop na svete, by mohlo obom spoločnostiam mentálne napomôcť pri prekonávaní mnohých prekážok, s ktorými sa budú určite potýkať pri realizácii svojich snov a vízií. Možno sa môžeme tešiť na súboj typu prvý let do vesmíru či na mesiac, ktoré prebehli v rámci vesmírnych programov USA a Ruska v 50 a 60-tých rokoch minulého storočia.

Obom aktérom želáme veľa šťastia a veríme, že už “čoskoro” budú môcť prví ľudia využívať tento nový druh dopravy. A je nám jedno, či sa tak stane prvýkrát v Bratislave, SAE alebo niekde inde. Alebo nie?:-) Neváhajte a vyjadrite svoj názor v diskusii pod článkom.

Zdroj: archdaily.com a redakcia Hyperloop-info.sk. Zdroj titulného obrázku: hyperloop-one.com

hyperloop zdielanie

Zdieľanie na soc. sieťach:

O Autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a zakladateľ jedinečného slovenského portálu o Hyperloop. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Som aj šéfredaktorom internetového magazínu TESLAMAGAZIN.SK. Kontaktovať ma môžete na adrese "juraj(zav.)hyperloop-info.sk"| Google+ |

Pridajte komentár