Prvá testovacia jazda Hyperloop One!

0

V stredu 11. mája v Nevadskej púšti, 56 km severne od Las Vegas, úspešne prebehol prvý reálny test Hyperloop. Test uskutočnila spoločnosť Hyperloop One, ktorá bola ešte donedávna známa ako Hyperloop Technologies. K jej rebrandingu došlo tesne pred zahájením testovania.

Na približne 100 m dlhej trati odskúšali pohon 680 kg vážiacich „saní“, ktoré sa pomocou lineárneho elektromotora prehnali po koľajovom systéme rýchlosťou 186 km/h za menej ako 2 sekundy, kým nenarazili do pieskovej bariéry. Zrýchlenie z 0 na 96 km/h trvalo saniam 1,1 sekundy, pričom prekonali preťaženie na úrovni 2,4 g. Pre porovnanie, o niečo menej vážiacim monopostom formule 1, to trvá okolo 2,3 sekundy.

Viac záberov zo skúšobnej jazdy nájdete v sekcii VIDEÁ

Ešte tento rok má spoločnosť Hyperloop One naplánovaný druhý test, ktorý však už bude prebiehať v uzavretom potrubnom systéme, kde sa počíta s maximálnou rýchlosťou blížiacou sa k 600 km/h. Finálna rýchlosť transportnej kapsuly sa má pohybovať na úrovni 1100 km/h. Spoločnosť dúfa, že plne funkčný prototyp, ktorý pomenovali „Kitty Hawk“, bude hotový do konca kalendárneho roku. Pre názov konceptu bolo inšpiráciou mesto Kitty Hawk v North Caroline, kde 17. decembra roku 1903 uskutočnili bratia Wrightovci prvý riadený let s motorovým pohonom.

druhá plánovaná testovacia jazda hyperloop one v uzavretom potrubnom systéme

Zdroj: hyperloop-one.com

Projekt by mal byť komerčne realizovateľný najskôr v roku 2021. Prvá plánovaná trať má prepájať americké mestá Los Angeles a San Francisco. Podľa šéfa Hyperloop One, Roba Loyda, je jednou z hlavných úloh jeho spoločnosti redukcia nákladov na realizáciu Hyperloop systému na maximálne 2/3 ceny vysoko-rýchlostných vlakových systémov, pri zachovaní rýchlosti 1100 km/h.

Spoločnosť Hyperloop One ukončila testom druhú investičnú fázu. Pre ďalšiu fázu si zabezpečila 80 miliónov dolárov od doterajších investorov, ktorými sú Sherpa Ventures, 8VC, ZhenFund a Caspian Venture Partners. Ďalších 20 miliónov získala od nových investorov a to 137 Ventures, Khosla Ventures, Fast Digital, Western Technology Investment, SNCF, French National Rail Company a GE Ventures.

10. mája, oznámila spoločnosť Hyperloop One uzavretie spolupráce so spoločnosťami:

  • Aecom – americká nadnárodná spoločnosť, ktorá sa zaoberá konštrukčnými návrhmi a konzultáciami v oblasti strojárenského priemyslu.
  • Amberg Group – švajčiarska expertná spoločnosť, ktorá sa zaoberá výstavbou dopravnej infraštruktúry a plánovaním stavby tunelov.
  • Bjarke Ingels Group – architektonická spoločnosť z New Yorku
  • KPMG – stratégia dopravy, nákup a finacovanie
  • ARUP, Systra a Deutsche Bahn – konzultačné spoločnosti z oblasti projektovania a aplikovaného inžinierstva

 

Plánované projekty Hyperloop One

Hyperloop One, spolu so spoločnosťami Arcturan Sustainable Cargo, AECOM, GRID Logistics a KPMG, sa zaviazala vypracovať štúdiu, ktorej cieľom je zmiernenie dopravných zápch v oblasti Los Angeles, zlepšenie kvality ovzdušia a zefektívnenie prepravy kontajnerového nákladu z dvoch najväčších amerických prístavov v Los Angeles a Port of Long Beach.

hyperloop one Arcturan Sustainable Cargo spolupráca na zefektívnení transportu tovaru z prístavov v Los Angeles a Port of Long Beach

Zdroj: hyperloop-one.com

Spoločnosť taktiež oznámila, že sa bude spolu so spoločnosťou FS Links Ab podieľať na realizácii štúdie uskutočniteľnosti, pre prepojenie hlavných miest Švédska a Fínska dopravným systémom Hyperloop.

plánovaná trať hyperloop one medzi Švédskom a Fínskom - Štokholm a Helsinky FS Links Ab

Zdroj: hyperloop-one.com

Okrem toho spoločnosť zverejnila výzvu pre jednotlivcov, firmy a vlády na predkladanie návrhov, v ktorých počítajú s využitím technológie Hyperloop, pre dopravu vo svojich regiónoch. Záujemcovia tak môžu urobiť do 15. septembra, 2016.

V posledných dvoch rokoch spolupracuje Hyperloop One so švajčiarskym priemyselným konzorciom Cargo Sous Terrain. To plánuje vybudovanie podzemných dopravných uzlov pre nákladnú dopravu.

Plánované dopravné uzly Cargo Sous Terrain

Plánované dopravné uzly Cargo Sous Terrain. Zdroj: hyperloop-one.com

Zdroje: hyperloop-one.comcnn.com, techcrunch.com

Zdieľanie na soc. sieťach:

O Autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a zakladateľ jedinečného slovenského portálu o Hyperloop. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Som aj šéfredaktorom internetového magazínu TESLAMAGAZIN.SK. Kontaktovať ma môžete na adrese "juraj(zav.)hyperloop-info.sk"| Google+ |

Pridajte komentár

Share This

 Podporujem Hyperloop na Slovensku!

 

Odber noviniek

 Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Odoslané!