Nová ambícia Hyperloop, doprava pod vodnou hladinou

0

Posunutím prístavov na more k “vyčisteniu” pobrežných oblastí, a to pomocou implementácie Hyperloop pod vodnú hladinu.

Americká spoločnosť Hyperloop One, by chcela svoj plánovaný vysoko-rýchlostný dopravný systém Hyperloop, “dostať” aj pod vodnú hladinu. Vyhlásil to člen predstavenstva Hyperloop One, Peter Diamandis. Hlavnou motiváciou tejto myšlienky je „vyčistenie“ pobrežných oblastí morí a oceánov od prístavov a komerčných prekladísk tovaru. Zámer počíta s ich posunutím na more do vzdialenosti cca 16 km od pobrežia. Takéto prístavy by mohli mať podobu veľkých ropných plošín. A práve Hyperloop by prepájal tieto visuté prístavy s pevninou. Slúžiť by mal na transport nákladných kontajnerov, aj na prepravu cestujúcich. Podľa Diamandisa, by to mohlo spôsobiť obrovský realitný boom: „Predstavte si, koľko by sme tým mohli získať zaujímavých pobrežných oblastí vhodných na vybudovanie pláží, parkov a obytných zón.”

hyperloop pod vodou pristav

Ilustračná fotografia. Zdroj: BPA

Takéto riešenie by malo pozitívny vplyv aj na miesta s prehustenými lodnými trasami. A taktiež na bezpečnosť v rizikových pobrežných oblastiach, kde kotvia veľké nákladné lode. Portál Business Insider uvádza, že „podvodný transport“ by mohol byť  riešením aj pre plánované prepojenie Nórska a Švédska. Ja sa však domnievam, že by sa skôr malo jednať o prepojenie Švédska a Fínska vzhľadom na geografiu škandinávskych štátov a už dlhšie proklamovanému zámeru prepojenia Štokholmu a Helsínk.

Po konštrukčnej stránke je Hyperloop na to ako stvorený, keďže sa jedná o systém uzavretý v potrubí. Tento benefit môže priniesť v konečnom dôsledku veľmi slušnú úsporu finančných prostriedkov pri výstavbe tratí Hyperloop. Plánované trasy tak nebudú musieť čeliť obmedzeniam v podobe vodných prekážok. Tým sa zamedzí navyšovaniu dĺžky trate spôsobeného ich obchádzaním a skráti sa aj čas cestovania. Navyše by nebolo treba v týchto častiach vykupovať pozemky, keďže drvivá väčšina takýchto vodných plôch patrí štátu, na ktorom sa nachádzajú.

hyperloop pod vodou ilustracna fotografia

Ilustračná fotografia. Autor: Andrii Lurlov

Spoločnosť Hyperloop má za sebou pomerne hektické obdobie. Po problémoch vo vnútri spoločnosti, ktoré dospeli až do súdnej žaloby, zaujala spoločnosť aj v pozitívnom svetle. Koncom júla spustila prvý výrobný závod Hyperloop.

Zdieľanie na soc. sieťach:

O Autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a zakladateľ jedinečného slovenského portálu o Hyperloop. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Som aj šéfredaktorom internetového magazínu TESLAMAGAZIN.SK. Kontaktovať ma môžete na adrese "juraj(zav.)hyperloop-info.sk"| Google+ |

Pridajte komentár

Share This

 Podporujem Hyperloop na Slovensku!

 

Odber noviniek

 Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Odoslané!