Hyperloop súťaž – návrh kapsuly a podsystémov

0

Hoci nie je v súčasnosti Elon Musk priamo zaangažovaný do žiadneho komerčného projektu Hyperloop, snaží sa napomôcť pri urýchlení vývoja funkčného prototypu. Z tohto dôvodu zorganizoval, v rámci svojej spoločnosti SpaceX, súťaž s názvom “SpaceX Hyperloop pod competition“. Jej cieľom bol návrh kapsuly a podpornej infraštruktúry pre Hyperloop. Súťaž bola vyhlásená 15. júna 2015 a mohli sa do nej zapojiť študenti vysokých škôl a nezávislé inžinierske tímy.

29. – 30. januára 2016 sa na Texaskej Univerzite konalo podujatie Design Weekend, kde boli vyhlásené výsledky súťaže v kategóriách: Subsystem, Design Only a Design and Build. Súťaže sa zúčastnilo 115 študentských inžinierskych tímov z 20 krajín. Ich návrhy a projekty boli hodnotené na základe týchto kritérií: inovatívnosť a jedinečnosť dizajnu, aplikovateľnosť a ekonomické aspekty, úroveň konštrukčných detailov, presvedčivosť podporných analýz a testov, uskutočniteľnosť v podmienkach testovacej trate, kvalita dokumentácie a prezentácie. Porotu nakoniec zaujalo30 súťažných tímov, ktorým umožní otestovať svoje projekty na 1,6 km skúšobnej trati SpaceX v Hawthorne – California. Trať je momentálne vo výstavbe. Po jej dokončení budú víťazné tímy informované a prizvané na testovanie. Odhaduje sa august 2016. Všetky výstupy z tejto súťaže a reálneho testovania budú taktiež open source, takže je možné, že sa objavia aj v rámci „slovenského“ projektu spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies.

Situáciu okolo testovacej trate budem pozorne sledovať a o všetkom podstatnom budem informovať, takže nezabudnite sledovať stránku hyperloop-info.sk aj naďalej.

hyperloop sutaz navrh kapsuly a subsystémov spacex pod competition design weekend texaská univerzita

Zdroj: Texas A&M Engineering

Na záver ešte uvediem najlepšie tímy podľa jednotlivých kategórií:

  • Najlepší Hyperloop podsystém: Auburn University Hyperloop Team z Auburnskej univerzity.
  • Najlepší konštrukčný návrh konceptu kapsulyMakers UPV Team z Polytechnickej univerzity vo Valencii.
  • Najlepšie tímy v rámci hodnotenia celkového návrhu:
  1. MIT Hyperloop Team z Massachusettského technologického inštitútu
  2. Delft Hyperloop z Technologickej univerzity v Delfte
  3. BadgerLoop z Univerzity Medison vo Wisconsine
  4. Hyperloop at Virginia Tech z TechVirginia
  5. HyperXite z Kalifornskej univerzity – Irvine

Kompletný zoznam všetkých 30-tich tímov, ktoré budú mať možnosť otestovať svoje prototypy.

Zdroje: tamu.edu, spacex.com

Zdieľanie na soc. sieťach:

O Autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a zakladateľ jedinečného slovenského portálu o Hyperloop. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Som aj šéfredaktorom internetového magazínu TESLAMAGAZIN.SK. Kontaktovať ma môžete na adrese "juraj(zav.)hyperloop-info.sk"| Google+ |

Pridajte komentár