Slovenská firma vyvinula high-tech materiál pre Hyperloop

0

Zo slovenského materiálu s komiksovým názvom Vibranium sa budú vyrábať kapsule Hyperloop.

Hyperloop bude 10-krát bezpečnejší ako letecká doprava! A to aj vďaka Slovákom. Aj táto informácia zaznela 24. mája z úst najvyšších predstaviteľov spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies na startupovom festivale Pioneers vo Viedni. Dirk Ahlborn (CEO) a Bibop Gresta (COO) prezentovali technologické novinky z dielne vývoja systému Hyperloop. Hovorili predovšetkým o bezpečnostných prvkoch a materiáli Vibranium, na vývoji ktorých sa podieľajú aj slovenské spoločnosti c2iRV Magnetics.

Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT) predstavila verejnosti 2,7 m dlhú a 2,9 m širokú  maketu prepravnej kapsuly Hyperloop. Maketu v hodnote 30 tis. € vyrobila pre HTT slovenská spoločnosť c2i, ktorá spolupracovala s HTT aj pri jej vývoji. Je vyrobená z high-tech kompozitného materiálu, ktorý Dirk Ahlborn pomenoval Vibranium. Fanúšikom komiksov je jasné, kde Ahlborn čerpal inšpiraciu. Z rovnomenného materiálu je totiž vyrobený ochranný štít komiksového hrdinu Captaina America.

maketa kapsuly hyperloop od spoločnosti c2i z materiali vibranium

Maketa kapsuly Hyperloop vyrobená slovenskou spoločnosťou c2i. Zdroj: Tomáš Nejedlý

Vibranium je uhlíkový kompozit, ktorý je podľa c2i 10-krát silnejší ako oceľ, 5-násobne ľahší ako hliník a v porovnaní s oceľou vystuženou uhlíkovými vláknami 2,5-krát vyššiu pevnosť v ťahu. Vyrábať sa z neho bude 2-vrstvový plášť prepravnej kapsuly. V prípade porušenia prvej vrstvy tak bude kapsula schopná pokračovať v bezpečnej jazde, bez rizika vystavenia pasažierov nízkotlakovej atmosfére transportného potrubia. Spomínané vrstvy budú vyplnené leteckou štrukturálnou penou, ktorá sa používa v lietadlách na zvýšenie štrukturálnej pevnosti krídel.

Dvojvrstvový plášť makety z materiálu Vibranium, ktorý je vyplnený leteckou penou. Zdroj: zive.sk 

 

Bezpečnostné senzory Hyperloop

Do Vibrania budú implementované bezpečnostné senzory. Tie budú v reálnom čase monitorovať stav ochranného plášťa kapsuly, aby sa predišlo jeho poškodeniu. Senzory vyvinula košická spoločnosť RV Magnetics. Viac informácií ohľadom senzorov RV Magnetics v samostatnom článku.

odkaz na článok o senzoroch RVmagnetics

Do projektu Hyperloop bude zapojená aj slovenská dcéra nemeckej spoločnosti TÜV SÜD. Tím pod vedením TÜV SÜD Slovakia bude zastrešovať vývoj Hyperloop po stránke inšpekčných a certifikačných služieb.

Bibop Gresta v rámci prezentácie uviedol, že kapsula Hyperloop dokáže v prípade potreby zastaviť z plnej rýchlosti 1225 km/h na piatich kilometroch. V extrémnych, život ohrozujúcich situáciách, to však Hyperloop dokáže za 3,6 sekundy.

Dirk Ahlborn opäť spomínal možnosť cestovania zadarmo, pričom rovnako ako pri svojej 2. pracovnej návšteve Slovenska uviedol, že doprava by mohla byť „dotovaná“ z reklamy prezentovanej vo virtuálnych oknách kapsuly – augmented windows.

digital innovation challenge hyperloop hackathon - vývoj platformy marketplace

Na záver vystúpenia oznámili predstavitelia HTT, že 6. júla sa uskutoční v Bratislave hackathon podujatie pod názvom Digital innovation challenge. Jeho cieľom bude návrh a vývoj platformy Marketplace pre zobrazovanie digitálneho obsahu vo virtuálnych oknách kapsuly. EDIT: …návrh biznis modelu a možností, ako spríjemniť pasažierom cestovanie v kapsulách. Pre účasť na hackathone je nutné sa zaregistrovať na stránkach spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies. Hackathon (hack-marathon) je akcia, pri ktorej vývojári intenzívne pracujú na zadanom softvérovom projekte.

hyperloop-digital-innovation-challenge-clanok

 

O spoločnosti c2i 

C2i je slovenská spoločnosť vyrábajúca komponenty z uhlíkových vlákien. Sídli v Dunajskej Strede, kde je výrobný závod aj vývojové centrum. Zamestnáva viac ako 330 ľudí, z toho 30 pracuje vo vývoji. Zakladateľom a majiteľom je syn slovenskej matky a nemeckého otca, Patrick Hessel, ktorý od 9. rokov žije na Slovensku. Je absolventom univerzity v Cambridge a čerstvým držiteľom titulu podnikateľ roka na Slovensku.

logo c2iSpoločnosť c2i dodáva uhlíkové diely do športových super-áut ako Koenigsegg Regera, Porsche 918 či Bentley G3L. Vyrába aj súčiastky do lietadiel spoločností BoeingAirbus. Taktiež spolupracuje s výrobcami medicínskej techniky.

Zdroje: theverge.com, trend.sk, c2i.com, startitup.sk

Zdieľanie na soc. sieťach:

O Autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a zakladateľ jedinečného slovenského portálu o Hyperloop. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Som aj šéfredaktorom internetového magazínu TESLAMAGAZIN.SK. Kontaktovať ma môžete na adrese "juraj(zav.)hyperloop-info.sk"| Google+ |

Pridajte komentár